A Lodge Determined To Make A Difference
Share on:
Print

Our Leadership and Lodge

Our Leadership

Master of the Lodge

OFFICE TITLE OFFICER NAME
Worshipful Master Byron J. Harris

Elected Officers

OFFICE TITLE OFFICER NAME
Senior Warden Bryce A. Gaylor
Junior Warden Duron J. Haynesworth
Secretary Deron G. Pittman, I
Treasurer Wayne A. Johnson

Appointed Officers

OFFICE TITLE OFFICER NAME
Senior Deacon Ronald (Ron) Hill, Jr.
Junior Deacon Byron Holly
Senior Steward Mel L. Canady
Junior Steward Shon L. Bowe
Chaplain George I. Morning, II
Marshall Lawrence J. Mercer
Tyler Eddie L. Johnson
Assistant Secretary Travis L. Gibson
Assistant Treasurer Vacant
Assistant Chaplain Billy R. Bennett

Past Masters

TENURE NAME
1983-1984 Dwight G. Reynolds
1985-1986 Milton A. Jews
1990-1991 Silas A. Butler, Jr.
1991-1992 Charles A. Guilford, II
1992-1993 George T. Austin
1993-1994 Charles E. Gould
1994-1995 Walter L. Turner, Jr.
1995-1996 Barnabus D. Sewell
1996-1997 Stanley E. Jordan, Sr.
1996-1997 Robert Ward 🏆
1997-1998 Ronald H. Crump
1998-1999 Charles E. Moore
1999-2000 Charles A. Guilford, II
2000-2001 Donald A. Bell, Sr.
2001-2002 Eddie L. Johnson
2002-2003 Francis L. Riddick, Jr.
2003-2004 Jonathan E. Norris
2003-2004 Matthew A. Moore
2004-2005 Howard L. Sewell
2005-2006 Willard N. Beach, Jr.
2006-2007 Michael V. Carter
2007-2008 Eddie L. Johnson
2008-2009 Ronald H. Crump
2009-2010 Matthew A. Moore
2010-2011 Dennis L. Scott
2011-2012 Kirk Drumming
2012-2013 Joseph E. Bowe
2013-2014 Jock D. Jones
2014-2015 Joseph E. Bowe
2015-2016 Raymond (Ray) G. Fefee, III

Roscoe C. Cartwright Lodge No. 129

Morning Star Lodge No. 44

🏆 Honorary

Deceased

District Officers

DISTRICT OFFICER TITLEDISTRICT OFFICER NAME
District Deputy Grand Master, 4th Masonic DistrictWilliard N. Beach, Jr.
Protocol Officer, 4th Masonic DistrictJoseph E. Bowe
Secretary, 4th Masonic DistrictKirk Drumming

2017-2018 Membership (Non-Officers)

LAST NAMEFIRST NAME
Bell, Sr.Past Master Donald
BrownBrother James A.
CampbellBrother Mark D.
CarterBrother Samuel
CharlesBrother Tedrose
ClarkBrother Ricardo
ClarkeBrother Daryl A.
CooperBrother Robert W.
CrumpPast Master Ronald H.
DeVantierBrother Justin M.
Fefee, IIIBrother Raymond (Ray) G.
Garner, Sr.Brother Charles (Charlie) A.
GaskinsBrother Royal O.
Gee, Jr.Brother Ronald L.
GersabeckBrother Edward A.
GreenBrother Brian A.
GuilfordPast Master Charles A.
Hawkins, Jr.Brother Raymond (Ray)
HenryBrother Karl O.
HillBrother Anthony
JewsPast Master Milton (Tony) A.
JohnsonBrother Obadiah
JonesPast Master Jock D.
JordanBrother Carl
Jordan, Sr.Past Master Stanley (Stan) E.
Knight, Jr.Brother Clarence E.
LeakBrother Derrick
LesaneBrother Lonnie L.
LuddBrother Phillip
MattocksBrother Derk
McCormickBrother Julian C.
NedabBrother Dorsey
ParkerBrother Kevin T.
PrattBrother Stephen
PurvisBrother Maurice
ReynoldsBrother Leon
RiddickBrother Francis L.
SchwartzBrother Sean
ScottBrother Reginald (Reg) B.
ScottPast Master Dennis L.
SewellBrother Adrian C.
SewellPast Master Barnabus D.
SewellPast Master Howard L.
Sewell, Jr.Brother Oliver G.
SimmonsBrother Bryan
SimsBrother Antoine
SingletonBrother Marcus
TerryBrother Ronald
TroyBrother Donnell
Turner, Jr.Brother Walter L.
VaughnBrother Donte A.
WardPast Master Robert
White, IIBrother Laurent A.
WilliamsBrother Keith B.
WilliamsBrother Kenneth A.
WrennBrother Eugene G.